Budowa domu jest bardzo angażująca i często po jej zakończeniu zapomina się o doprowadzeniu spraw administracyjnych do końca. Jednym z najczęściej spotykanych niedociągnięć w dokumentach nieruchomości jest brak jego ujawnienia w Księdze Wieczystej. Poniżej kilka wskazówek, jak sprawnie ujawnić budynek w Księdze Wieczystej.
Ujawnienie budynku w Księdze Wieczystej
Budynek można ujawnić w Księdze Wieczystej dopiero po jego wybudowaniu i oddaniu do użytkowania. Dokumenty niezbędne do dokonania ujawnienia należy pobrać w Urzędzie Gminy odpowiednim dla lokalizacji budynku.
Dokumenty o ujawnieniu budynku w KW składa się w sądzie wieczystoksięgowym, w którym prowadzona jest księga wieczysta dla nieruchomości. Przy składaniu wniosku o ujawnienie budynku niezbędne jest dostarczenie wypisu z rejestru gruntów oraz wypisu z kartoteki budynków. W wypisach powinny być uwzględnione zapisy o funkcji budynku, ilości kondygnacji, powierzchni zabudowy oraz materiały, jakie zostały wykorzystane do jego budowy.
Sprzedaż nieruchomości bez KW
Samo oddanie budynku do użytkowania nie oznacza, że formalności z zakończeniem budowy zostały zakończone. Bez ujawnienia w Księdze Wieczystej będzie widniał zapis o działce budowlanej, a nie będzie w nim zapisu odnoszącego się do wybudowanego budynku.
Nie ma przeszkód do zamieszkania w budynku, który nie został ujawniony w Księdze Wieczystej, jednak problemy mogą się pojawić w momencie sprzedaży nieruchomości. Nowy nabywca będzie chciał sprawdzić stan prawny nieruchomości właśnie w Księdze Wieczystej. Aby uniknąć problemów przy sprzedaży domu, warto zadbać o jego ujawnienie w KW. Procedury administracyjnej i tak nie da się obejść i jest ona konieczna do wykonania zwłaszcza przy sprzedaży domu. Dodatkowo brak ujawnienia budynku w KW może obniżyć wartość sprzedawanej nieruchomości.