Jak wybudować dom na działce rolnej?

Znalezienie odpowiedniej lokalizacji na budowę domu zajmuje bardzo często wiele czasu. Kiedy wydaje ci się, że już znalazłeś to czego szukałeś okazuje się, że grunt, który chcemy kupić jest działką rolną. Jak wiadomo nie ma możliwości wybudowania domu na działce rolnej. Istnieje jednak furtka pozwalająca na przekształcenie działki rolnej w budowlaną.

Na początek mały słownik pojęć budowlanych:

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – akt prawa miejscowego przyjmowany w formie uchwały rady gminy, w którym zostały określone warunki zagospodarowania terenu.

Jakie są zalety zakupu działki rolnej?

Zaletą każdej działki budowlanej jest dobra lokalizacja. Bardzo często okazuje się, że działka rolna jest tańsza niż zakup już przekształconej działki budowlanej. Oczywiście, należy do samej ceny gruntu rolnego doliczyć koszty przekształcenia go w działkę budowlaną. Coraz częściej okazuje się, że ostateczny rachunek kosztów związany z zakupem działki rolnej i jej przekształceniem jest niższy niż przy zakupie już przekształconej nieruchomości budowlanej.

Nie kupuj kota w worku

Nie wszystkie grunty rolne mogą zostać przekształcone w działki budowlane. Znacznie łatwiej jest uzyskać zgodę na odrolnienie gruntu, który jest nieużytkiem lub jego wartość produkcyjna jest niska.

Przekształcenie gruntu rolnego rozpoczyna się od wyodrębnienia gruntów produkcyjnych oraz leśnych oraz wskazanie jaki obszar zostanie przekazany do odrolnienia i przeznaczony pod budowę nieruchomości.

Za nim jednak podejmiesz decyzję o zakupie działki rolnej, należy sprawdzić w urzędzie gminy czy działką została objęta miejscowym planem zagospodarowania. Jeśli interesująca cię działka została ujęta w planie to kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o zmianę przeznaczenia gruntu rolnego na budowlany. Wnioskujący zaznacza we wniosku prośbę o zmianę przeznaczenia, powierzchnię działki oraz oznaczenie jej klasy.

Problemy z przekształceniem gruntu zaczynają się dopiero wtedy, kiedy klasa gleby to IV, V i VI, ponieważ wtedy wymagana jest zgoda ministerstwa rolnictwa na odrolnienie gruntu. Przy gruntach o niższej jakości gleby taką zgodę wydaje urząd gminy lub miasta.

Podsumowując, przekształcenie gruntu rolnego na działkę budowlaną jest możliwe choć pracochłonne. Najważniejsze jest złożenie odpowiednich dokumentów, których spis zawsze znajduje się w starostwie lub urzędzie gminy.

Jeśli jesteś zainteresowany kredytem hipotecznym zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *