Kredyt a pożyczka hipoteczna

Kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna, to dwa różne sposoby kredytowania, które łączy wspólny mianownik, czyli nieruchomość.

Oto główne różnice między nimi:

Na co przeznaczyć kredyt hipoteczny a pożyczkę hipoteczną?

Kredyt hipoteczny: Kredyt hipoteczny jest przeznaczony głównie na zakup nieruchomości, takiej jak dom, mieszkanie, działka. Jest to długoterminowy kredyt, który pomaga zakupić nieruchomość. Celem może być również remont mieszkania i domu.

Kredyt hipoteczny to najpopularniejszy sposób na zakup pierwszego mieszkania czy innej standardowej nieruchomości.

Pożyczka hipoteczna to pożyczka zabezpieczona hipoteką, która może być wykorzystywana na różne cele, niekoniecznie związane z zakupem nieruchomości. Możesz wykorzystać środki z pożyczki hipotecznej na remont, konsolidację długów, inwestycje lub inne cele finansowe.

Pożyczka hipoteczna to sposób na zakup nieruchomości niestandardowej – lokalu użytkowego, apartamentu w górach czy nad morzem. Hipoteka jest w tym przypadku wpisywana na innej nieruchomości.

Na jakiej nieruchomości można wpisać hipotekę ?

Kredyt hipoteczny: Kredyt hipoteczny jest zawsze zabezpieczony hipoteką na nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie dla banku lub instytucji finansowej udzielającej kredytu. To oznacza, że ​​jeśli nie spłacisz kredytu, w dużym uproszczeniu bank może nieruchomość sprzedać i rozliczyć się z klientem.

Banki niechętnie przyjmą w zabezpieczenie hipoteczne nieruchomości trudnej do sprzedaży, tj. wymagającej dużego remontu, nieruchomości w bardzo małych miejscowościach, działki o dużej powierzchni, garaży, domu na działce rekreacyjnej itp.  Plusem kredytu hipotecznego jest to, że nieruchomość może nie posiadać księgi wieczystej.

Pożyczka hipoteczna: Pożyczka hipoteczna również jest zabezpieczona hipoteką na nieruchomości.

W przypadku pożyczki hipotecznej nieruchomość najczęściej powinna posiadać założoną księgę wieczystą.

Różnice w okresie kredytowania pożyczki hipotecznej a kredytu.

Kredyt hipoteczny: Kredyty hipoteczne mają zazwyczaj długoterminowe okresy spłaty, które wynoszą od kilku do kilkudziesięciu lat. Mogą mieć stałe lub zmienne oprocentowanie.

Kredyt hipoteczny można spłacić wcześniej, również pożyczka hipoteczna może być spłacona przed czasem wskazanym w umowie.

Pożyczka hipoteczna: Najczęściej bank zaproponuje krótszy czas, na przykład 20 lat, w przypadku kredytu hipotecznego nawet 35 lat.

Pożyczka hipoteczna jest najczęściej droższa od kredytu hipotecznego i może wymagać wyższej zdolności kredytowej.

Ile otrzymam kredytu hipotecznego, a ile pożyczki hipotecznej?

Kredyt hipoteczny: Kredyt hipoteczny jest zazwyczaj udzielany na znacznie większe kwoty niż pożyczka, nawet do 90% wartości nieruchomości.

Pożyczka hipoteczna: Może być dostępna na mniejszą wartość nieruchomości – na przykład 60%-80%.

Warto w tej kwestii skonsultować się z bankiem lub dobrym ekspertem kredytowym.

Rozliczenie kredytu

Kredyt hipoteczny: Kredyt hipoteczny ma na celu finansowanie zakupu nieruchomości lub refinansowanie istniejącego kredytu hipotecznego.

Bank wypłaci pieniądze po dostarczeniu do banku potwierdzenia zakup nieruchomości i spełnieniu warunków do uruchomienia.

Pożyczka hipoteczna: Może być wykorzystana na różne cele, co daje kredytobiorcy większą elastyczność w wykorzystaniu środków.

Bank wypłaci pieniądze po wpisaniu do księgi wieczystej hipoteki banku. Najczęściej wystarczy potwierdzenie złożenia wniosku do sądu ksiąg wieczystych.

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna to kredyty o różnych warunkach, oprocentowaniach i zasadach. W celu ustalenia, jakie rozwiązanie może być korzystniejsze, zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *