opata wstpna przy leasingu

Leasing – opłata wstępna

Leasing w ostatnich latach zyskał na zainteresowaniu. Obecnie jest jedną z najpopularniejszych form finansowania, korzystają z niego przedsiębiorstwa oraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o leasing.

Na początek mały słownik leasingowy:

Leasing to forma finansowania zewnętrznego, gdzie jesteśmy użytkownikami leasingowanego przedmiotu, natomiast firma leasingowa pozostaje jego właścicielem przez cały okres leasingowania.

Leasingodawca jest to firma, która leasinguje dla nas przedmiot i oddaje do użytkowania w określonym czasie.

Leasingobiorca to użytkownik leasingowanego przedmiotu, właścicielem staje się dopiero po zakończeniu umowy.

Umowa leasingowa umowa, na podstawie której przedmiot zostaje oddany do użytkowania leasingobiorcy na określonych zasadach.

Co można wyleasingować?

Wielu osobom leasing może się kojarzyć głównie z samochodami, jednak oferta leasingodawców jest znacznie szersza i oferuje wiele innych przedmiotów do wyleasingowania, między innymi:

  • samochody (osobowe, ciężarowe, dostawcze)

  • ciągniki siodłowe

  • maszyny budowlane

  • sprzęt budowlany

  • sprzęt medyczny

  • sprzęt IT

  • nieruchomości.

Czym jest opłata wstępna przy leasingu?

Opłata wstępna przy leasingu to nic innego jak wkład jaki wnosi leasingobiorca na poczet leasingowanego przedmiotu. Wysokość wkładu własnego zaczyna się od 0 proc. do 45 proc. i jest ona uzależniona od rodzaju leasingowanego przedmiotu.

Opłata wstępna korzystnie wpływa na wysokość comiesięcznych rat leasingowych. Im wyższy wkład wniesiemy, tym mniejsze opłaty za użytkowanie przedmiotu.

 Leasing samochodu

Jakie są rodzaje leasingu?

Leasing możemy podzielić na trzy kategorie leasing operacyjny, leasing finansowy oraz leasing konsumencki. Ten ostatni jest jednym z najmniej popularnych leasingów skierowanym do osób nieprowadzących działalności gospodarczej.

Na liście najczęściej wybieranych leasingów prym wiedzie leasing operacyjny. Za jego sukcesem stoją proste zasady oraz korzyści podatkowe dla przedsiębiorców. Zazwyczaj leasing operacyjny dostępny jest przy niskim wkładzie własnym, a wykup leasingowanego przedmiotu odbywa się dopiero po zakończeniu umowy leasingowej.

Ten rodzaj leasingowania oferuje takie korzyści podatkowe jak możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych całej raty leasingowej. Ponadto podatek VAT rozkładany jest w ratach leasingowych.

Nieco mniej popularny jest leasing finansowy, który bardzo często porównywany jest do zakupów ratalnych, ponieważ ostatnia rata stanowi wykup pojazdu.

Korzyścią leasingu finansowego jest możliwość odliczenia od podatku dochodowego części raty odsetkowej oraz prowadzenie odpisów amortyzacyjnych, co nie jest natomiast możliwe przy leasingu finansowym.

Jesteś zainteresowany/a leasingiem zapraszam do Kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *