Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca

Banki przychylnie rozpatrują wnioski osób niebędących obywatelami Polski, ale należy spełnić określone wymagania.

Kto może starać się o kredyt hipoteczny?

Jednym z istotniejszych warunków uzyskania kredytu hipotecznego przez obcokrajowca jest posiadanie adresu w Polsce. Dla niektórych banków wystarcza, że kredytobiorca jest obywatelem jednego z krajów Unii Europejskiej, ale zdarzają się i takie warunki gdzie konieczne jest przedstawienie karty stałego lub czasowego pobytu.

Innym ważnym warunkiem uzyskania finansowania hipotecznego jest posiadanie regularnego dochodu, pochodzącego z wiarygodnego źródła. Na podstawie przedstawionych dochodów bank oblicza zdolność kredytową.

Miejsce zamieszkania jest istotną kwestią dla banku, ale posiadanie adresu w innym kraju nie dyskwalifikuje kredytobiorcy składającego wniosek. Bank kredytujący zazwyczaj wymaga przedstawienia dodatkowych dokumentów.

Jakie dokumenty wymagane są przy kredycie hipotecznym dla obcokrajowca?

Kredyt hipoteczny to kredyt zabezpieczony hipoteką i poza wnioskiem kredytowym należy przedstawić również zaświadczenie o dochodach oraz dokumentację kredytowanej nieruchomości. Ponadto banki wymagają od cudzoziemców przedstawienia dokumentów potwierdzających zatrudnienie, rozliczenie podatkowe oraz wyciągi z konta. Należy pamiętać, że wymagane dokumenty powinny być przetłumaczone na język polski. Niektóre banki przed udzieleniem kredytu hipotecznego sprawdzają BIK z zagranicy.

Bank oceniając kredytobiorcę z zagranicy, oszacowuje ryzyko jakie ponosi gdy kredytobiorca zaprzestanie spłacania kredytu. Dlatego też przy kredycie hipotecznym dla obcokrajowca wymagany jest wyższy wkład własny. Od 1 stycznia 2017 roku minimalny wkład własny d wynosi 20 proc., natomiast w przypadku obcokrajowców od 30 proc.

Przy składaniu wniosku kredytowego, warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego, który pomoże obliczyć zdolność kredytową oraz pomoże zgromadzić niezbędne dokumenty do wniosku kredytowego. Nie dla każdego cudzoziemca polskie prawo jest jasne, natomiast ekspert wyjaśni niuanse i zawiłości związane z uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości.

Jeśli jesteś zainteresowany/a kredytem hipotecznym Kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *