kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna to dylemat wielu osób, które chcą albo kupić nową nieruchomość lub wyremontować starą. Kredyt hipoteczny to jeden z najczęściej zaciąganych kredytów, z którego korzysta się zazwyczaj przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego. Natomiast pożyczka hipoteczna najczęściej wykorzystywana jest do celów remontowych.

Zalety pożyczki hipotecznej

Przy pożyczce hipotecznej na remont zabezpieczeniem jest nieruchomość.

Przy pożyczce hipotecznej wymagana jest mniejsza zdolność kredytowa ze względu na to, że zazwyczaj na remont nieruchomości zaciągamy niższe kwoty niż przy zakupie mieszkania.

Szukając dobrej oferty kredytowej czy pożyczkowej, warto skorzystać z konsultacji z ekspertem finansowym. W jednym miejscu poznamy warunki kredytowania, obliczymy zdolność kredytową oraz potrzebny wkład własny.

Zabezpieczenia przy kredycie hipotecznym i pożyczce hipotecznej

Kredyt hipoteczny udzielany jest na zakup nieruchomości. Natomiast pożyczka hipoteczna zaciągana jest pod nieruchomość, która stanowi naszą własność. Ustanowienie hipoteki na nabywanej nieruchomości lub remontowanej odbywa się na podstawie wpisu do Księgi Wieczystej.

Po spłaceniu zobowiązania bank wykreślany jest z Księgi Wieczystej z działu IV.

W jaki sposób uzyskać finansowanie hipoteczne?

Bez względu na to, czy wnioskujemy o kredyt na zakup nieruchomości, czy o pożyczkę na remont powinniśmy posiadać zdolność kredytową. Jest ona określana na podstawie uzyskiwanych dochodów, comiesięcznych zobowiązań oraz stałych wydatków, jak czynsz czy rachunki. Oba finansowania wymagają od nas rozliczenia się z bankiem na podstawie przedstawionych rachunków w przypadku pożyczki hipotecznej i aktu notarialnego w przypadku zakupu mieszkania.

Więcej o obliczaniu zdolności kredytowej przeczytasz tutaj.

Dodatkowo banki sprawdzają naszą historię kredytową, czyli to jakimi kredytobiorcami byliśmy do tej pory. Raport o nasze spłacalności zaciągany jest z Biura Informacji Kredytowej, gdzie znajdują się wszystkie informacje na temat tego, jak spłacaliśmy i obecnie spłacamy zobowiązania finansowe wobec banków.

Kredyt hipoteczny wymaga od nas przedstawienia nieruchomości, która zamierzamy nabyć. Pożyczka hipoteczna zaciągana jest na dowolny cel, a jej zabezpieczenie stanowi posiadana nieruchomość. Zazwyczaj ze środków pożyczki hipotecznej dokonywane są prace nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie. Należy pamiętać, że ze środków kredytu hipotecznego również możemy sfinansować remont, ale stałych elementów nieruchomości jak elewacja, elektryka i hydraulika, wymiana okien i drzwi. Natomiast meble, dywany czy sprzęt AGD musimy sfinansować z władnych środków.

Różnice między kredytem hipotecznym a pożyczką hipoteczną

Kredyt hipoteczny

Pożyczka hipoteczna

  • zaciągany na zakup nieruchomości

  • z zaciągniętej kwoty można również wyremontować zakupowaną nieruchomość

  • remontować można jedynie stałe elementy nieruchomości , np. okna, drzwi, elewacja.

  • na dowolny cel

  • zabezpieczenie na nieruchomości, która posiada Księgę Wieczystą

  • wpis do Księgi Wieczystej dział IV.

Jeśli jesteś zainteresowany/a kredytem hipotecznym lub pożyczką hipoteczną zapraszam do Kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *