ile kosztuje budowa domu

Koszty budowy domu

Wczesna wiosna to czas, kiedy rozpoczynają się pierwsze prace na działkach budowlanych. Jednak za nim pierwsza łopata zostanie wbita pod budowę domu wiele osób zaczyna liczyć koszty budowy domu. Z każdym rokiem koszty budowy domu wzrastają, ale odpowiednie przygotowanie pozwoli na małe oszczędności.

Kalkulator budowy domu

Reklama

Kredyt budowlany

Za nim wybudujemy swój pierwszy dom pierwsze obliczenia można wykonać w kalkulatorze budowy domu. Wprowadza się tam podstawowe informacje dotyczące powierzchni oraz elementów, które mają zostać wykonane. Koszty budowy domu rosną wraz z metrażem. Dochodzi do tego jeszcze dodatkowo koszt gruntu, na którym ma zostać wybudowany dom.

Zazwyczaj na wsi średniej wielkości dom wynosi od 130 m kw. do 150 m kw., natomiast w miastach ze względu na wyższą cenę gruntu, ich wielkość zazwyczaj nie przekracza 130 m kw.

Pierwsze koszty jakie ponosi się przy budowaniu domu to zakup działki budowlanej. Jej koszt uzalezniony jest od lokalizacji, zazwyczaj grunty na wsi są tańsze niż te w mieście. Kolajnym kosztem są koszty administracyjne związane z uzyskaniem pozwoleń na wybodowanie domu oraz wybranie projektu. Kiedy przechodzi sie do faktycznej budowy domu to składa się ona z kilku etapów, które poznasz tutaj.

Zmiany w prawie budowlanym

W ostatnim czasie zaszło kilka zmian w prawie budowlanym. Najpierw weszła w życie ustawa wprowadzająca chaos w nabywaniu działek powyżej 3 tysięcy metrów. Chodziło głównie o możliwość sfinansowania takie gruntu kredytem hipotecznym. Bank nie miał możliwości zabezpieczenia się na takim gruncie. Zapis szybko został zmieniony i obecnie bank ma możliwość kredytowania ziemi powyżej 3 tys. metrów. Zabezpieczenie w takiej sytuacji stanowi grunt z przyszłą nieruchomością, pod warunkiem, że stan prawny zezwala na budowę domu.

Nowy zapis, który zmieni prawo budowlane to likwidacja tzw. wuzetek, czyli decyzji o warunkach zabudowy. Do tej pory właściciel działki składał do starostwa wniosek o pozwolenie na budowę, jeśli grunt nie był objęty miejskim planem zagospodarowania przestrzennego wydawana była decyzja o warunkach zabudowy. Po zmianach w prawie budowlanym nie będzie możliwości wybudowania domu bez sąsiada. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego będzie musiało zostać uwzględnione sąsiedztwo.

Podsumowując, koszty budowy domu uzależnione są zarówno od jego powierzchni, jak i materiałów z jakich ma zostać wybudowany. Jednak przed wbiciem łopaty pod budowę domu, należy sprawdzić, jaki jest stan prawny działki budowlanej i czy oby na pewno mamy za płotem sąsiada.

Jeśli jesteś zainteresowany/a kredytem budowlanym zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *