kredyt budowlano hipoteczny

Kredyt budowlany krok po kroku

Kredyt budowlany pozwala nam na realizację marzeń o własnym domu. Kredyt budowlany to taki sam kredyt jaki zaciągamy na zakup mieszkania. Rożnica polega przede wszystkim na sposobie wypłacania oraz możliwości uzyskania finansowania. Poniżej kilka wskazówek, jak wybudować własny dom w kredycie budowlanym.

Kredyt budowlany krok po kroku:

Krok 1 – znajdź miejsce na budowę domu

Bez działki budowlanej ciężko nam będzie zrealizować pomysł budowy. Znalezienie odpowiedniego miejsca na budowę domu powinno być priorytetem przed zaciągnięciem kredytu na budowę domu. Szukając odpowiedniego miejsca, trzeba przede wszystkim szukać działki budowlanej lub działki rolnej, która w miejskim planie zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczona na budowę mieszkalną.

Działkę budowlaną możemy nabyć ze środków własnych lub skorzystać z kredytu hipotecznego na działkę. Banki dają wiele możliwości sfinansowania zakupu działki budowlanej. Za nim udamy się na konsultacje kredytowe, możemy w sieci znaleźć kalkulator zdolności kredytowej, który pozwoli nam wstępnie wyliczyć jaką zdolność posiadamy i o jaki kredyt możemy wnioskować. Nie warto jednak zdawać się na wynik takich wyliczeń tylko wygospodarować sobie czas na wizytę u eksperta (dawniej doradcy kredytowego).

Krok 2 – sprawdź koszt projektu domu

Koszt budowy domu jednorodzinnego możemy wykonać samodzielnie, korzystając z ogólnodostępnych kalkulatorów budowlanych w internecie. Jednak, aby nasz kosztorys nie zawierał błędów, warto w tym celu skorzystać z pomocy fachowca – kierownika budowy, rzeczoznawcy, kosztorysanta.

Kosztorys budowlany to nie tylko informacja dla nas ile będzie kosztować budowa domu, ale również ważny parametr dla banku. Wnioskując o kredyt na budowę domu, zobowiązani będziemy dostarczyć kosztorys budowy (na druku banku).

Krok 3 – wniosek o kredyt na budowę domu

Poza prawidłowo wypełnionym wnioskiem kredytowym do analizy kredytowej należy dostarczyć szereg dokumentów takich jak:

  • projekt domu wraz z kosztorysem

  • pozwolenie na budowę domu

  • wyrys i wypis z działki budowlanej

  • akt notarialny potwierdzający prawo własności działki budowlanej.

Po załatwieniu wszelkich formalności związanych z kredytem na budowę domu pozostaje nam jedynie wybrać bank, w który sfinansuje nasze plany. Przed wyborem konkretnego banku, najlepiej przeanalizować kilka ofert i zestawić ze sobą koszty kredytowe i dopiero na tej podstawie dokonać odpowiedniego wyboru. Najlepszy kredyt budowlany to taki, który pozwala nam na sfinansowanie budowy domu oraz nie obciąża naszego budżetu.

Przed uruchomieniem kredytu niezbędne jest również wniesienie wkładu własnego, który wynosi 20 proc. udzielonej kwoty kredytu. Co do kwoty kredytu to jest ona obliczana na podstawie danych szacunkowych, gdzie kredytodawca wylicza, ile będzie kosztować budowa 1 metra kwadratowego domu. Koszty te mogą się wahać w zależności od miejsca i sposobu budowy domu. Na wyliczenia kosztu budowy domu wpływają takie czynniki jak powierzchnia całkowita domu oraz użytkowa, która jest mnożona przez wskaźnik i otrzymują minimalny koszt budowy metra kwadratowego.

Krok 4 – uruchomienie kredytu na budowę domu

Cechą charakterystyczną dla kredytu na budowę domu jest wypłacanie go w transzach kredytowych. Podział na transze powoduje, że są one wypłacane na poszczególne etapy budowy. Należy pamiętać, że kolejna transza kredytu na budowę domu nie zostanie uruchomiona, jeśli ten etap nie zostanie zakończony i rozliczony z bankiem.

Pomocne w pracach budowlanych jest stosowanie się do harmonogramu budowy, który jest jednocześnie uwzględniony przez bank. Kredyt budowlany wymaga sporo wiedzy i zaangażowania, dlatego pomoc eksperta finansowego może się okazać niezbędna. Przede wszystkim pomoże nam wypełnić kosztorys prac budowlanych oraz zaplanować harmonogram budowy.

Krok 5 – spłacanie kredytu na budowę domu

Poza specyficznym sposobem na wypłatę kredytu budowlanego różni się on tym również od kredytu hipotecznego na mieszkanie sposobem spłaty. Zaciągając kredyt na budowę domu, liczymy się z tym, że w trakcie budowy spłacamy jedynie część odsetkową raty kredytu.

Kredyt budowlany

Dopiero po zakończeniu budowy następuje połączenie rat kredytowych, mianowicie poza rata odsetkową zaczynamy również spłacać część kapitałową (nasze zadłużenie w banku). Okres, przez który będzie spłacana rata odsetkowa, ustalany jest we wniosku kredytowym. Zakończenie prac budowlanych powinno odbyć się w czasie, aby można było zakończyć wypłacanie kredytu budowlanego i rozpocząć jego spłacanie.

Jeśli koszt budowy był niższy niż we wniosku kredytowym, to nadwyżkę kredytu może przeznaczyć na spłacanie rat kredytowych lub skrócenie okresu kredytowego. Zaletą skrócenia okresu kredytowania jest zmniejszenie kosztów kredytu budowlanego.

Jeśli jesteś zainteresowany kredytem na budowę domu zapraszam do Kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *