Nowe przepisy budowlane nieco zamieszały na rynku kredytów, ale skredytowanie działki powyżej 3 tys. metrów nie stanowi już większego problemu. Problem przy kredytowaniu działek budowlanych przekraczających wyznaczoną normę w prawie budowlanym powodował zastój w udzielaniu kredytów budowlanych.
Jakie są zabezpieczenia przy kredytach budowlanych?
Zazwyczaj przy kredytach budowlanych bank kredytujący zabezpiecza się na na wartości inwestycji zakończonej, czyli zabezpieczenie kredytu to połączenie wartości gruntu oraz domu, który ma powstać w przyszłości.
Korzystna zmiana w prawie budowlanym wprowadziła, że znowu można kredytować działki budowlane powyżej 3 tysięcy metrów. Bank uwzględni rosnącą wartość wartość nieruchomości po wybudowaniu na niej budynku mieszkalnego.
Dlaczego bank odmawia kredytowania na działkach powyżej 3 tysięcy metrów?
Pomimo zmian w zapisach o hipotekach i księgach wieczystych bank nadal może odmówić udzielenia kredytu budowlanego. Zazwyczaj do tego typu sytuacji dochodzi, gdy działka ulokowana jest w mało korzystnym położeniu. W razie niewypłacalności kredytobiorcy bank będzie miał problem ze sprzedażą takiej działki.
W czasie analizy wniosku kredytowego bank rozważa jaka jest sytuacja prawna otoczenia działki budowlanej. W najbliższym czasie wejdą w życie kolejne zmiany w prawie budowlanym, które zakładają likwidację tak zwanych wuzetek, czyli decyzję o warunkach zabudowy. Ciężej będzie uzyskać zgodę na wybudowanie domu bez sąsiada za płotem.
Podsumowując, nadal można budować na działkach powyżej 3 tysięcy metrów. Można również zakup takiej działki skredytować, należy jednak pamiętać, aby była ona odpowiednio ulokowana i mieściła się w miejscowym planie zagospodarownia przestrzennego.