budowa domu

Wiosna – czas na budowę domu

Wczesna wiosna to idealny moment na rozpoczęcie pierwszych prac budowlanych. Jednak za nim przejdzie się do wybudowania domu, na początku należy znaleźć sposób na jego sfinansowanie oraz ekipę budowlaną. Czas na budowę domu powinien obejmować okres od zdobycia środków finansowy, po znalezienie ekipy budowlanej i rozpoczęcie prac. Budowę domu można sfinansować z własnych środków lub zaciągnąć kredyt budowlany. Cała budowa domu składa się głównie z pięciu etapów, na które składa się stan zero, stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty, oddanie kluczy oraz zakończenie budowy. Przyjrzyjmy się bliżej wszystkim etapom budowy własnego domu.

Poszczególne etapy budowy domu

Wbicie łopaty – stan zero

Początek budowy domu jest bardzo ekscytujący, ale ciągnie za sobą również wiele niepokoju. Poznanie poszczególnych etapów oraz ich charakteru rozwieje wiele wątpliwości.

Stan zero to przygotowanie terenu na działce budowlanej do rozpoczęcia prac budowlanych. W tym momencie na terenie budowy zjawi się geodeta, który wymierzy gdzie i jak będzie usytuowany dom. Wcześniej projekt budowy domu przedkładany jest w starostwie wraz z pozwoleniem na budowę.

Kredyt budowlany

Przed rozpoczęciem prac związanych z wylaniem płyty pod budowę, ważne jest odpowiednie przygotowanie gruntu. Jeśli teren jest podmokły, geodeta może zlecić wykonanie dodatkowych drenaży. Fundamenty są istotą budowanego domu, ponieważ na nich opiera się cala konstrukcja nieruchomości.

Po wyznaczeniu miejsca ekipa budowlana może rozpocząć prace związane ze wzniesieniem fundamentów pod dom. Na tym etapie niezbędna jest kontrola kierownika budowy, który będzie nadzorował prace na etapie zero. Na tym etapie wyznaczane są takie elementy domu jak kanalizacja oraz rozkład pomieszczeń. Przy gotowych projektach nie jest potrzebna konsultacja z architektem.

Cegła po cegle – stan surowy otwarty

Stan surowy otwarty jest to etap, kiedy powstaje szkielet domu. Wyznaczone są już najważniejsze pomieszczenia oraz ściany nośne. Na tym etapie inwestor dokonuje wyborów co do stropów oraz pokrycia dachu. Jest to etap, na którym można poczynić oszczędności, ale jak wiadomo, taki dom budujemy na lata, dlatego warto się zastanowić jakich materiałów użyjemy do wykończenia nieruchomości.

Stan surowy otwarty to etap, który powinien się rozpocząć wczesną wiosną, aby do lata wykonać najważniejsze jego elementy.

Stan surowy zamknięty

Stan surowy zamknięty to etap, na który inwestor podejmuje najwięcej decyzji. Przyszedł czas na wybór okien, drzwi, bramy garażowej i innych elementów stałych budynku.

Na tym etapie bardzo często dochodzi do zmiany ekipy budowlanej na ekipę wykończeniową. Konieczne jest położenie elektryki, kontaktów oraz elementów hydraulicznych. W tym momencie prowadzone są również pierwsze odbiory elektryczne czy hydrauliczne.

Klucze do domu – etap czwarty

Wykończenie domu to jednocześnie najbardziej pracowity, czasochłonny i kosztowny etap budowy domu. Ekipa budowlana przekazuje inwestorowi klucze do domu, teraz możemy nasz dom wykończyć bo, już za chwilę w nim zamieszkamy.

Kupując gotowy dom, zazwyczaj na tym etapie rozpoczynamy prace na nieruchomości, w przypadku budowy przychodzi moment zmęczenia, a do końca prac budowlanych jeszcze kawałek drogi.

Ekipa wykończeniowa rozpoczyna takie prace jak tynki, malowanie ścian, biały montaż oraz wykończenie domu z zewnątrz. Bardzo często na tym samym etapie robiony jest podjazd oraz następuje wymiana ogrodzenia z budowlanego na bardziej trwałe. Jest to ostatni etap prac budowlanych.

Nasz nowy dom – rozliczenie budowy

Ostatni etap budowy domu wiąże się ze zgłoszeniem zakończenia prac budowlanych. Jeśli wszystkie prace budowlane zostały doprowadzone do końca, nadzór budowlany wyda pozwolenie na zamieszkanie. Nasteruje rozliczenie się z nadzorem budowlanym. Inwestor zobowiązany jest do przekazania sprawozdania z wykonanych prac budowanych. Dokumenty zakończenia budowy to:

  • wypełniony dziennik budowy

  • inwentaryzacja geodety

  • świadectwo nadzoru elektrycznego

  • odbiór przyłączy

  • oświadczenie kierownika budowy o zakończeniu prac budowlanych.

Po zakończeniu budowy inwestor zobowiązany jest do otrzymania decyzji ze zgodą na zamieszkanie. Zgoda wydawana jest w terminie do 21 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie decyzji.

Jeśli jesteś zainteresowany/a kredytem na budowę domu zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *