Zakup mieszkania z obciążoną hipoteką

Szukając wymarzonego mieszkania można natknąć się na prawdziwą perełkę, ale po bliższym przyjrzeniu się stanu prawnego nieruchomości okazuje się, że ciąży na niej wpis hipoteczny. Taki wpis nie stanowi problemu przy zakupie mieszkania, o ile jest to jeden wpis i to bankowy. Problem zaczyna się, kiedy wierzycieli nieruchomości jest znacznie więcej.

Kredyt hipoteczny a obciążona hipoteka

Zazwyczaj mówi się, że kredyt można wziąć pod nieruchomość, na której nie ciąży hipoteka. Jeśli okazuje się, że na nieruchomości ciąży hipoteka, a wierzycielem jest inny bank to nie ma przeciwwskazań do udzielenia kredytu hipotecznego.

Uruchomienie takiego kredytu wymaga, aby sprzedający nieruchomość poinformował bank, w który jest wierzycielem wpisanym do księgi wieczystej. Kupujący zawsze przed umową wstępną ze sprzedającym powinien sprawdzić w księdze wieczystej nieruchomości w dziale IV kto jest wierzycielem oraz ile wynosi zadłużenie.

Bank, który jest wierzycielem na nieruchomości musi wystawić promesę spłaty, czyli zgodę na sprzedaż nieruchomości. Taką promesę kupujący przedstawia w swoim banku razem z wnioskiem kredytowym. Nowy bank musi mieć pewność, że nieruchomość może zostać sprzedana.

Jak wygląda wpis do hipoteki?

W czasie uruchomienia kredytu hipotecznego zazwyczaj całość udzielonego kredytu wpływa na konto poprzedniego wierzyciela nieruchomości. Poprzedni właściciel jest zobowiązany do złożenia wniosku do sądu wieczystoksięgowego o wykreślenie poprzedniego wierzyciela nieruchomości.

Zawsze po udzieleniu kredytu hipotecznego kredytobiorca zobowiązany jest złożyć wniosek o wpisanie banku do hipoteki. Zazwyczaj trwa to do trzech miesięcy. W tym czasie kredytobiorca zobowiązany jest do opłaty ubezpieczenia pomostowego. Po dokonaniu wpisu do hipoteki i ustaleniu nowego wierzyciela bank zaprzestaje pobierania opłaty za ubezpieczenie pomostowe.

Jeśli jesteś zainteresowany/a kredytem hipotecznym zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *