mieszkanie od dewelopera

Co sprawdzić przed kupnem mieszkania?

Mieszkanie od dewelopera to mieszkanie z rynku pierwotnego. Kupując deweloperskie mieszkanie, bardzo często podejmujemy decyzję na podstawie projektu prezentowanego przez dewelopera, ponieważ nieruchomość dopiero zostanie wybudowana. Czy można uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami kupowania tzw. ,,dziury w ziemi”? Można zwrócić uwagę na poniższe aspekty.

Co sprawdzić przed kupnem mieszkania od dewelopera?

Sprawdzenie dewelopera wcale nie jest takie trudne, jakby się mogło wydawać na początku. W końcu nasz deweloper nie buduje od wczoraj i możemy prześledzić jego wcześniejsze projekty.

W pierwszej kolejności sprawdźmy, czy firma wywiązuje się z terminowego oddawania nieruchomości użytkownikom. Opóźnienia w budownictwie są na porządku dziennym, ale kilkutygodniowe opóźnienie można przyjąć, jednak przy kilkumiesięcznym powinna zapalić nam się czerwona lampka.

Dodatkowo za nim zdecydujemy się wybrać konkretną ofertę firmy deweloperskiej, sprawdźmy, jak wygląda sprzedaż takich mieszkań. Ważne jest, aby sprawdzić, ile nieruchomości zostało wybudowanych, ile pozostaje w budowie, a ile mieszkań jeszcze nie sprzedano.

Gdzie szukać opinii o deweloperze?

Opinii najczęściej szukamy w internecie, ale jeśli nie jesteśmy przekonani do internetowych forów, możemy uzyskać informacje na własną rękę. Wystarczy wybrać się na wycieczkę po osiedlu wybudowanym przez interesującą nas firmę deweloperską i zasięgnąć opinii na ich temat wśród mieszkańców osiedla.

Prowadząc wywiad z mieszkańcami interesującego nas osiedla, warto zapytać czy po oddaniu mieszkania do użytkowania wystąpiły jakieś usterki oraz w jaki sposób były naprawiane.

Poza sprawdzeniem opinii o deweloperze możemy również sprawdzić, jakim jest przedsiębiorcom. Wszelkie informacje o przedsiębiorcach możemy sprawdzić za pomocą platformy internetowej Krajowego Rejestru Sądowego. Dodatkowo za pomocą UOKiK sprawdzimy, czy firma deweloperska nie została wpisana do rejestru za stosowanie przepisów abuzywnych (tzw. niedozwolonych).

W jaki sposób następuje zakup mieszkania od dewelopera?

Warto przed podjęciem decyzji poprosić firmę deweloperską o wzór umowy przedwstępnej oraz harmonogram prac. Umowa przedwstępna określa nasze prawo do mieszkania po jego wybudowaniu oraz nasze obowiązki finansowe wobec dewelopera. W umowie znajdziemy cenę mieszkania, która nie podlega zmianom. Umowa przedwstępna powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

W dokumentacji zakupu mieszkania od dewelopera znajdziemy zapisy mówiące, że deweloper odpowiedzialny jest za prawidłowe zakończenie etapów budowy oraz przekazanie mieszkania w odpowiednim stanie techniczno-prawnym.

Do umowy przedwstępnej mieszkania od dewelopera powinien być dołączony prospekt informacyjny, w którym znajdziemy:

  • pozwolenie na budowę osiedla

  • wyciągi z Księgi Wieczystej.

W jaki sposób odebrać mieszkanie od dewelopera?

Odbiór mieszkania od dewelopera to ostatni etap zakupu nieruchomości. Na odbiór mieszkania dobrze jest zabrać fachowca budowlanego, który sprawdzi, czy wszystkie prace zostały należycie wykonane.

Bardzo często nowi właściciele decydują się na wynajęcie inspektora budowlanego, jest to koszt około 300 zł za przeprowadzoną inspekcje. Odbiór mieszkania od dewelopera powinien odbywać się w dzień, a na spotkanie należy zabrać dokumentację, w której określono obowiązkowe wykończenia mieszkania.

Jeśli jesteś zainteresowany/a kredytem hipotecznym zapraszam do Kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *