kupno mieszkania

Kredyt hipoteczny krok po kroku

Czy istnieje dobry moment na zakup mieszkania? Chyba nikt nie umie precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie. Nie zawsze życiowa sytuacja sprzyja zakupom nieruchomości, ale przyjrzyjmy się zaletom kupowanie mieszkania w kredycie hipotecznym.

Kredyt hipoteczny krok po kroku:

Krok pierwszy – oferty nieruchomości na sprzedaż

Proponuję w pierwszej kolejności rozejrzeć się za mieszkaniem. Trudno jest podejmować decyzje nie wiedząc, jakie mieszkania są dostępne na rynku. Nie wychodząc z domu, przez internet, możemy podejrzeć jakie oferty mieszkań są dostępne na stronach ogłoszeniowych, biur nieruchomości.

Zwróćmy uwagę, jak kształtują się ceny zakupu i wynajmu w poszczególnych dzielnicach, co to jest tzw. „dobra lokalizacja” w moim mieście. Jeden, dwa, trzy pokoje, a może remont, centrum miasta, obrzeża, cicha uliczka czy tętniąca życiem ulica, jak blisko jest do przedszkola, szkoły, uczelni, jaki jest dojazd do pracy, znajomych – ustalmy jakie kryteria są dobre właśnie dla nas, dla naszej rodziny.

Krok drugi – zdolność finansowa

Drugi krok to określenie czy stać nas na zakup wymarzonego mieszkania, czyli w jakich widełkach cenowych musimy zawężać poszukiwania. Jeżeli nie mamy przygotowanej gotówki na zakup, niezbędna będzie konsultacja z ekspertem finansowym i poznanie warunków kredytu hipotecznego.

Zdolność kredytową można obliczyć samodzielnie, ale banki obliczają ją według własnych procedur. Ekspert finansowy obliczy dla nas zdolność kredytową oraz przedstawi warunki kredytowania kilku ofert bankowych. Dzięki temu oszczędzamy czas, ponieważ w jednym miejscu możemy poznać oferty nawet 25 banków.

Krok trzeci – wkład własny

Istotną kwestią, od której nie uciekniemy jest na pewno wysokość naszego wkładu własnego, czyli ile przeznaczymy na zakup z własnej kieszeni, ile będziemy potrzebować kredytu hipotecznego. Obecnie minimalny wkład własny wymagany przez banki to 20% wartości przyszłego mieszkania.

Niewiele banków finansuje zakup nieruchomości z mniejszym wkładem własnym. Z reguły obowiązkowe jest posiadanie minimum 10 proc, natomiast pozostałe finansowane jest z dodatkowego ubezpieczenia lub kredytu gotówkowego.

Krok czwarty – koszty początkowe zakupu mieszkania

Po stronie koszty zakupu mieszkania możemy wpisać koszty startowe

  • wkład własny

  • koszt notariusza

  • podatek od zakupu nieruchomości

  • koszt obsługi biura nieruchomości

  • koszty uruchomienia kredytu

  • ewentualne koszty drobnego remonty

  • wyposażenia mieszkania w meble

  • najpotrzebniejszy sprzęty

  • rata kredytu hipotecznego.

Podsumowując

Zakup mieszkania wymaga od nas przygotowania zarówno finansowego, jak i zapoznania się z tematem procedur kredytowych. Kredyt hipoteczny tylko na początku może wydawać się zbyt trudny, mieszkanie w kredycie zawsze możemy sprzedać, a kredyt spłacić lub wynająć. Nabywanie mieszkania to obecnie jedna z lepszych propozycji inwestowania w przyszłość.

Jeśli jesteś zainteresowany/a kredytem mieszkaniowym zapraszam do Kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *