kredyt hipoteczny

O czym pamiętać przy kredycie hipotecznym?

Warunki kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny to bardzo często jedyna szansa na zakup własnego mieszkania czy domu. Za nim jednak złożysz wniosek o kredyt mieszkaniowy sprawdź czy spełniasz warunki, aby go otrzymać. Kredyt hipoteczny wiąże kredytobiorcę z bankiem na kilka, a nawet kilkanaście lat, wszystko uzależnione jest od okresu spłaty kredytu. Czasami przeszkodą jest wiek kredytobiorcy czy nawet niewystarczające środki finansowe. Poniżej 3 najważniejsze zasady bez których nie otrzymasz kredytu hipotecznego.

Czy posiadam zdolność kredytową?

Obliczanie zdolności kredytowej to pierwszy krok do sprawdzenia, czy masz jakiekolwiek szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego. Orientacyjnie zdolność kredytową można obliczyć samodzielnie lub skorzystać z bezpłatnej pomocy eksperta kredytowego.

Zdolność kredytową oblicza się na podstawie dochodów uzyskiwanych przez kredytobiorcę lub kredytobiorców. Od oświadczonych dochodów odlicza się takie wydatki jak:

  • liczba osób na utrzymaniu kredytobiorcy

  • wysokość zobowiązań kredytowych

  • koszty utrzymania

  • wysokość wkładu własnego

  • okres kredytowania.

Bez zdolności kredytowej nie ma możliwości otrzymania kredytu hipotecznego.

Jaki wkład własny do kredytu hipotecznego?

Wysokość niesionego wkładu własnego przekłada się na koszty kredytowe. W większości przypadków minimalny wkład własny wynosi 20 procent wartości nieruchomości kredytowanej. Nadal wiele banków udziela kredytów przy mniejszym wkładzie wynoszącym 10 procent.

Jeśli zdecydujesz się na niższy wkład własny bank zaproponuje ubezpieczenie niskiego wkładu własnego lub podwyższenie marży kredytu przez okres, kiedy wysokość spłaconej kwoty nie pokryje 80 procent wartości nieruchomości.

Jakie dokumenty wymagane są przy kredycie hipotecznym?

Procedura uzyskania kredytu hipotecznego może wydawać się skomplikowana, ale z pomocą zgromadzenie niezbędnych dokumentów może okazać się prostsze. Przede wszystkim najważniejsze jest przedstawienie zaświadczeń o dochodach na drukach bankowych oraz poprawne wypełnienie wniosku kredytowego.

Bank akceptuje dochody pochodzące z legalnych źródeł i może to być umowa na czas nieokreślony, ale również umowy cywilnoprawne.

jeśli jesteś zainteresowany/a kredytem hipotecznym zapraszam do Kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *