Powiększenie rodziny to dobry moment na zakup przestronnego mieszkania. Wiele osób będących w podobnej sytuacji zastanawiają się, czy istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego pomimo przebywania na urlopie macierzyńskim. Kredyt na urlopie macierzyńskim to propozycja skierowana do osób chcących zakupić większe mieszkanie. Poniżej kilka warunków, które należy spełnić, aby uzyskać taki kredyt.
Kredyt a urlop macierzyński?
Urlop macierzyński to czas poświęcony opiece nad nowo narodzonym dzieckiem. To wyjątkowy okres, pełen radości, wyzwań i zmian w życiu rodziny. Wiele kobiet podczas urlopu macierzyńskiego ma również czas na przemyślenie swoich priorytetów i celów, w tym planowania przyszłości mieszkaniowej. Urlop wykazywany jest na zaświadczeniu o zarobkach. Wielu pracodawców zaznacza urlop macierzyński na przelewie wynagrodzenia. Do kredytu hipotecznego niezbędne jest przedstawienia zarówno zaświadczenia o dochodach, jak i wpływów na konto wynagrodzenia.
Zdolność kredytowa a urlop macierzyński?
Sam urlop macierzyński nie jest jeszcze przeszkodą w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Największe wyzwanie stanowi urlop wychowawczy, który przysługuje po macierzyńskim. Obliczanie zdolności kredytowej obejmuje cały okres kredytowy, a jak wiemy, w czasie urlopu wychowawczego nie jest osiągany dochód.
Akceptowalnym dochodem jest dochód z umowy o pracę na czas nieokreślony, nawet jeśli jeden z kredytobiorców przebywa w czasie spłaty kredytu na urlopie macierzyńskim. Niektóre banki wymagają złożenia oświadczenia, z deklaracją, czy po zakończeniu urlopu macierzyńskie kredytobiorca powróci do pracy.
Jakie dokumenty przy kredycie hipotecznym na urlopie macierzyńskim?
Zazwyczaj formalności przy kredycie na macierzyńskim nie odbiegają od standardowej procedury kredytowej. W celu skompletowania wniosku kredytowego należy zgromadzić takie dokumenty jak:
-
zaświadczenie o wysokości otrzymywanych dochodów
-
dowód osobisty do wglądu
-
zaświadczenie z ZUS o opłaconych składkach zdrowotnych
-
numer księgi wieczystej kupowanej nieruchomości
-
umowę przedwstępna kupna mieszkania
-
wpływy na konto z co najmniej 3 ostatnich miesięcy ( w niektórych bankach z 12 miesięcy)
-
poprawnie wypełniony wniosek kredytowy.
Podsumowując, w czasie urlopu macierzyńskiego istnieje możliwość skorzystania z kredytu hipotecznego. Głównym warunkiem jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej.
Zakup mieszkania na kredyt podczas urlopu macierzyńskiego to decyzja, którą warto dokładnie przemyśleć. Warto skonsultować się z ekspertem finansowym. Ostatecznie, zdolność do spłacania kredytu i utrzymania stabilności finansowej w trakcie tego wyjątkowego okresu życia rodzinnego jest kluczowym elementem.