Kredyt hipoteczny a rozwód

Rozwód jest jednym z najbardziej stresujących i trudnych doświadczeń życiowych. Oprócz emocjonalnych wyzwań rozwód może również wiązać się z trudnymi decyzjami finansowymi, takimi jak decyzje dotyczące kredytu hipotecznego. W niniejszym artykule omówimy, jak radzić sobie z kredytem hipotecznym w trakcie i po rozwodzie

Podział majątku

Rozwód kończy wspólnotę majątkową i małżonkowie muszę podzielić majątek. Mogą zrobić to u notariusza lub w sądzie. Podział majątku pociąga za sobą podział wspólnych zobowiązań, w tym kredytu hipotecznego. W tej sprawie kredytobiorcy muszą znaleźć porozumienie. Niespłacanie rat, spowoduje natychmiastowy wpis do Biura Informacji Kredytowej i zablokowanie możliwości uzyskania kolejnych kredytów przed długi czas. Taka sytuacja jest bardzo niekorzystna również ze względu na naliczane odsetki od zadłużenia.

W takim przypadku warto pomyśleć o zwróceniu się do banku, który udzielił kredyt na mieszkanie z wnioskiem o wakacje kredytowe, tj. czasowe zawieszenie płatności rat. Chociażby do czasu rozwiązania problemu z ustaleniem, kto i w jakiej wysokości ma opłacać raty.

Bank wpisany w księgę wieczystą nieruchomości nie będzie wnikał w szczegóły rozwodu. Orzeczenie o winie nie ma tutaj znaczenia. Kredyt hipoteczny po rozwodzie należy spłacać solidarnie, niezależnie od sytuacji, kto zamieszkuje nieruchomość.

Kredyt hipoteczny po rozwodzie

Przejęcie kredytu po rozwodzie

Pierwsze kroki należy skierować do banku, który udzielił kredyt i sprawdzić, jakie są możliwości przejęcia mieszkania i spłat kredytu, przez jedną osobę.

Jeżeli jednak jeden kredytobiorca nie ma zdolności kredytowej, można sprawdzić, jak wyglądałaby zdolność po dołączeniu do niego nowej osoby – może to być członek rodziny ale także osoba niespokrewniona.   

Refinansowanie kredytu po rozwodzie

Refinansowanie polega na zaciągnięciu nowego kredytu hipotecznego w celu spłacenia starego. To może pomóc w uwolnieniu jednej ze stron od odpowiedzialności za spłatę kredytu i umożliwi indywidualne zarządzanie mieszkaniem.

Wizyta w innym banku to dobre rozwiązanie, gdy nie mamy zdolności kredytowej, aby przejąć kredyt na siebie. Banki liczą zdolność w różny sposób i może się okazać, że w jednym banku zdolności nie ma, a w drugim zdolność jest.

Podział nieruchomości po rozwodzie

W niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem może być sprzedaż nieruchomości i podział uzyskanych środków między byłych małżonków. Tutaj dobrym rozwiązaniem jest konsultacja z biurem nieruchomości, które pomoże w całym procesie.

Jeśli jednak jedna ze stron chce zatrzymać nieruchomość, warto zasięgnąć porady eksperta kredytowego.

Ustalenie, kto będzie spłacał kredyt

W przypadku, gdy jedno z małżonków chce zatrzymać nieruchomość i kontynuować spłatę kredytu hipotecznego, ważne jest ustalenie, kto będzie odpowiedzialny za tę spłatę.

Po rozwodzie warto regularnie sprawdzać, czy kredyt hipoteczny jest spłacany zgodnie z harmonogramem, aby uniknąć niemiłej niespodzianki.

Odłączenie jednego z małżonków od kredytu

Warto porozmawiać z bankiem o odłączeniu jednej osoby od kredytu poprzez spłatę części zobowiązania. To opcja częściowej spłaty kredytu, na przykład połowy.

Zmianę właściciela należy zgłosić w księgach wieczystych. Uzupełnienia będzie wymagała informacja o własności.

Wynajem mieszkania po rozwodzie

Innym rozwiązaniem jest wynajem mieszkania po rozwodzie.

Rozwód a kredyt – podsumowanie

Rozwód to trudne doświadczenie, które może wpłynąć na wiele aspektów życia, w tym na sytuację finansową.

Kredyt hipoteczny to często jest jedno z głównych punktów, które trzeba uwzględnić po rozstaniu. Dlatego ważne jest, aby podejść do tej kwestii z dobrze przemyślaną strategią. Refinansowanie, podział nieruchomości, ustalenie, kto będzie spłacać kredyt, monitorowanie kredytu i współpraca z ekspertem kredytowym to tylko niektóre z kroków, które można podjąć, aby znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *