Kilka słów o kredycie hipotecznym.

Pierwsze mieszkanie lub kolejna inwestycja. Zakup własnego mieszkania to doskonała możliwość zainwestowania własnego kapitału. Nie zawsze własne oszczędności są wystarczające, aby zrealizować zakup mieszkania. Wielu osobom może się wydawać, że uzyskanie kredytu mieszkaniowego to skomplikowana procedura.

Pierwszy bank wiosny nie czyni

Lubisz swój bank, bo od kilku lat korzystasz z konta i wydawać by się mogło, że nie ma lepszej oferty na rynku. Dlatego też, 3/4 kredytobiorców pierwszy krok w stronę zakupu własnej nieruchomości robi idąc do banku, w którym ma od lat konto osobiste.

Mogłoby się wydawać, że bank jako lojalnego klienta potraktuje cię lepiej i zaoferuje dogodne warunki kredytowe. Bardzo często okazuje się, że nasz bank oferuje standardowy kredyt hipoteczny z reklamy w telewizji. Nie zawsze reklamowany kredyt jest najlepszym kredytem na rynku.

Za nim podejmiesz decyzję o podpisaniu umowy na kilkanaście lat z tym samym bankiem, warto porównać co najmniej jeszcze dwie oferty innych banków. Zestawić ze sobą takie dane jak koszty początkowe, wysokość wymaganego wkładu własnego, ewentualne ubezpieczenie pomostowe, możliwość wcześniejszej spłaty kredytu, wysokość oprocentowania i oczywiście wysokość prowizji. Często okazuje się, że kusi nas niska prowizja, ale to oprocentowanie generuje koszty przez cały okres kredytu.

Poznaj różnicę między zaliczką a zadatkiem

Bank do wniosku kredytowego wymaga przedstawienia umowy przedwstępnej. Nie musi być ona zawarta w formie aktu notarialnego. Umowa przedwstępna może zawierać zapis odnoszący się do zadatku. Zadatek często myli się z zaliczką, stosowaną na przykład przy zakupie samochodu.

Zadatek i zaliczka to wpłata określonej kwoty na poczet rezerwacji na określony czas. Zadatek jest to wpłata, która nie podlega zwrotom.

Kredyt hipoteczny ile kosztuje?

Osoby, które pierwszy raz biorą kredyt hipoteczny mogą być zdziwione kiedy się okaże, że do zaciągnięcia kredytu hipotecznego niezbędne jest zaangażowanie własnych środków finansowych. Przede wszystkim obowiązkowo wnosi się wkład, który może wynieść od 10 do 20 procent wartości kupowanej nieruchomości. Do innych kosztów, należy wpłata prowizji za udzielenie kredytu, którą uiszcza się przed jego uruchomieniem.

*aktualizacja 2023 rok, możliwy jest kredyt bez wkładu własnego w programie rządowym, kredyt na pierwsze mieszkanie

Kredyt kredytem, wiele banków daje możliwość skredytowania prowizji. Oznacza to, że zostanie ona wliczona w wysokość kredytu. Poza kredytem istnieją jeszcze koszty administracyjne, jak podpisanie aktu notarialnego kupna nieruchomości oraz zgłoszenie do księgi wieczystej, czyli wpisanie banku do hipoteki nieruchomości. W przypadku mieszkania z rynku pierwotnego dochodzi koszt założenia księgi wieczystej.

Ubezpieczenia przy kredycie hipotecznym

Rodzajów ubezpieczeń przy kredycie hipotecznym jest wiele, ale nie wszystkie są obowiązkowe. Trzeba pamiętać, że ilość wykupionych ubezpieczeń podnosi koszty raty kredytowej. Pierwszym i najważniejszym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie nieruchomości. Właściwie wszystkie banki go wymagają. Kredytobiorca może samodzielnie wybrać firmę ubezpieczeniową lub skorzystać z tych oferowanych przez bank. Ubezpieczenie powinno obejmować wartość nieruchomości. Dobrze jest ubezpieczyć mieszkanie lub dom na kwotę wyższą niż kwota kredytu. W razie ewentualnej wypłaty ubezpieczenia pokryje ono w pierwszej kolejności zaciągnięty kredyt, dopiero nadwyżka zostanie wypłacona na konto kredytobiorcy. Dlatego tez ubezpieczenie nieruchomości podpisywane jest z cesją na bank.

Kolejnym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie niskiego wkładu. Występuje ono tylko wtedy, jeśli kredytobiorca nie posiada odpowiedniej wysokości wkładu własnego. Wymagany wkład własny wynosi 20 procent kupowanej nieruchomości, banki udzielają kredytów przy wkładzie wynoszącym 10 procent, brakująca kwota zostanie ubezpieczona.

Nie kupuj kota w worku

Oglądanie zdjęć w internecie nie może stanowić podstawy do podjęcia decyzji o zakupie mieszkania. Bez względu na to czy kupujesz nieruchomość za własne środki, czy przy pomocy kredytu hipotecznego zawsze przed podpisaniem umowy przedwstępnej, należy sprawdzić nieruchomość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *