z czego się składa kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny od podszewki

Poniżej kilka wskazówek jak nie zgubić się w hipotecznym gąszczu.

Na początek kilka formalności

Przed wypełnieniem wniosku kredytowego niezbędne jest dostarczenie informacji o dochodach. Osoby pracujące na podstawie umowy o pracę dostarczają zaświadczenie od pracodawcy o wysokości miesięcznych dochodów(na druku bankowym), natomiast osoby prowadzące własną działalność zobowiązane są do dostarczenia dodatkowych dokumentów finansowych potwierdzających osiągane dochody z okresu najczęściej dwóch lat lub ostatniego roku.

Przed złożeniem wniosku kredytowego należy wybrać nieruchomość oraz określić, czy będzie ona pochodziła z rynku wtórnego czy rynku pierwotnego. Najczęściej szukając nieruchomości, korzystamy z pomocy biura nieruchomości, które przekaże do banku lub do eksperta finansowego zajmującego się naszym wnioskiem, niezbędne informacje na temat nabywanego mieszkania czy domu.

Kiedy dostarczymy dokumenty, możliwe będzie wypełnienie wniosku kredytowego. Jednak przed wypełnieniem bank jeszcze sprawdzi wstępnie naszą zdolność kredytową.

Na czym polega analiza wniosku kredytowego?

Po sprawdzeniu zdolności oraz prawidłowym wypełnieniu wniosku kredytowego nasza sprawa przechodzi do analizy. Analiza ta jest wykonywana przez analityka bankowego. Proces ten podzielony jest na kilka etapów.

Pierwszy i drugi etap analizy wniosku kredytowego jest czystą formalnością, polega na przejęciu dokumentacji kredytobiorcy. Należy pamiętać, że jeśli wniosek jest nieprawidłowo wypełniony, analityk może odesłać go do uzupełnienia. Niestety znaczenie wydłuża to proces wydania decyzji.  We wniosku kredytowym powinny znaleźć się takie dokumenty jak:

  • dokumenty tożsamości kredytobiorców

  • zaświadczenia o dochodach

  • dokumenty nieruchomości.

Na podstawie udostępnionej dokumentacji analityk bankowy oszacowuje ryzyko udzielenia kredytu we wnioskowanej kwocie. Należy pamiętać, że bank udziela kredytowania na podstawie oszacowania wartości nabywanej nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie kredytu.

W kolejnym etapie analityk zbada naszą zdolność kredytową oraz zadeklarowane wydatki na życie, spłacane kredyty, zobowiązania comiesięczne i na tej podstawie określi, czy jesteśmy wstanie spłacać wnioskowany kredyt. Często analityk bankowy potwierdza zadeklarowane dochody, kontaktując się z naszym pracodawcą (brak zgody pracodawcy na weryfikację telefoniczną nie ma wpływu na udzielenie kredytu).

W ostatnich etapach analizowania wniosku kredytowego analityk sprawdza naszą nieruchomość czy bank może się na niej zabezpieczyć. Po przeanalizowaniu wszystkich dokumentów wydawana jest decyzja kredytowa. Bank może również przedstawić decyzję warunkową, gdzie kredytobiorca jest zobowiązany do wyjaśnienia niejasności, ewentualnie dostarczenia dodatkowych dokumentów.

Przed podpisaniem umowy kredytowej należy ją dokładnie przeczytać i zgłosić zastrzeżenia lub niejasności. Umowę można skonsultować z radcą prawnym. Nie wolno się na tym etapie spieszyć. Pracownik banku zarezerwuje dla nas tyle czasu ile potrzebujemy, żeby dokładnie przeanalizować zapisy umowy. Więcej o umowach kredytowych znajdziesz tutaj.

Jeśli jesteś zainteresowany kredytem hipotecznym zapraszam do Kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *