kredyt budowlany

Kredyt budowlany przepustka do własnego domu

Marzenia o domu można zrealizować, sięgając po kredyt budowlany, który jest propozycją dla tych, którzy nie boją się podjąć wyzwania, jakim jest wybudowanie własnego domu. Posiadanie działki budowlanej to już połowa sukcesu, druga połowa to realizacja projektu. Decydując się na budowę domu, na wstępnie określa się sposób, w jaki zostanie on wybudowany. Do wyboru jest system gospodarczy budowy domu oraz wybór firmy, która wybuduje dom. Poniżej kilka wskazówek jak przygotować się do kredytu budowlanego.

Jaki jest najlepszy moment na budowę domu?

Wczesna wiosna to okres, kiedy zazwyczaj ruszają pierwsze prace budowlane na terenie budowy. Zazwyczaj jest to przygotowanie terenu oraz jeśli pozwalają na to warunki pogodowe wylanie płyty pod budowę domu. W takim wypadku o kredyt budowlany wniosek składa się zazwyczaj z wyprzedzeniem.

Kredyt budowlany

Przy składaniu wniosku o kredyt budowlany niezbędne jest posiadanie prawa do gruntu, na którym powstanie dom oraz pozwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych. Własną działkę budowlaną można nabyć z własnych środków lub za pomocą kredytu gotówkowego. Należy pamięć, że przy wyliczaniu zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę wszystkie zobowiązania kredytobiorcy względem banków.

Jakie są koszty kredytu budowlanego?

Każdy kredyt wiąże się z kosztami, których nie da się uniknąć. Jednak należy pamiętać, że kredyt budowlany to duży zastrzyk finansowy, który pozwala na zrealizowanie projektu budowy. Analizując koszty kredytu budowlanego, zwraca się uwagę na takie elementy jak oprocentowanie, marżę kredytu oraz prowizję dla banku.

Oprocentowanie kredytu budowlanego w dużej mirze wpływa na cały koszt kredytu. Składa się ono z dwóch elementów, mianowicie ze wspomnianej marży banku oraz RRSO. Jeden z elementów kredytu może podlegać negocjacjom, mianowicie marża. Nie ma możliwości negocjowania RRSO, ponieważ jest to koszt, jaki ponosi bank w związku z zakupem pieniędzy na nasz kredyt.

Do innych opłat kredytowych należy między innymi również koszt związany z ubezpieczeniem budowanego domu. Na początku jest to ubezpieczenie domu w budowie, a później ubezpieczenie całej nieruchomości.

W jaki sposób wypłacany jest kredyt budowlany?

Kredyt budowlany różni się tym od kredytu hipotecznego, że jest on wypłacany w transzach. Każda wypłacona transza pokrywa poszczególne etapy budowy domu. Natomiast przy kredycie hipotecznym cała kwota udzielonego finansowania przelewana jest na rachunek sprzedającego nieruchomość.

Pierwsza transza kredytu budowlanego udzielana jest na pokrycie kosztów związanych z budową stanu otwartego domu. Dopiero po udokumentowaniu i przedłożeniu w banku informacji z inspekcji budowlanej bank wypłaca kolejną transzę na budowę kolejnego etapu domu, czyli stan zamknięty.

W jaki sposób spłacany jest kredyt budowlany?

Jeśli byśmy ponownie porównali kredyt budowlany do kredytu hipotecznego, to jego spłata również odbywa się na odmiennych zasadach. Przy kredycie hipotecznym kredytobiorca spłaca raty co miesiąc, w skład których wchodzi część odsetkowa oraz kapitałowa. Natomiast przy kredycie budowlanym w czasie trwania budowy kredytobiorca spłaca jedynie część odsetkową, dopiero po zakończeniu budowy i oddaniu domu do użytku rozpoczyna spłacanie zarówno odsetek, jak i kapitału.

Przy kredycie budowlanym odsetki spłacane przez kredytobiorcę wzrastają przy każdej wypłaconej transzy, ponieważ wzrasta kwota zadłużenia.

Podsumowując, kredyt budowlany stwarza możliwość wybudowania własnego domu bez ponoszenia dużych kosztów własnych. Przy kredycie budowlanym wkładem własnym może być nieruchomość, na której zostanie wybudowany dom.

Jeśli jesteś zainteresowany/a kredytem budowlanym zapraszam do Kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *