kredyt na urlopie macierzynskim

Kredyt hipoteczny na urlopie macierzyńskim

Powiększenie rodziny to dobry moment na zakup przestronnego mieszkania. Wiele osób będących w podobnej sytuacji zastanawiają się, czy istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego pomimo przebywania na urlopie macierzyńskim. Kredyt na urlopie macierzyńskim to propozycja skierowana do osób chcących zakupić większe mieszkanie. Poniżej kilka warunków, które należy spełnić, aby uzyskać taki kredyt.

Jakie są możliwości uzyskania kredytu na urlopie macierzyńskim?

Urlop macierzyński przysługuje kobietom, które w czasie jego trwania urodziły dziecko. Długość urlopu macierzyńskiego uzależniona jest od ilości dzieci. Urlop wykazywany jest na zaświadczeniu o zarobkach. Wielu pracodawców zaznacza urlop macierzyński na przelewie wynagrodzenia. Do kredytu hipotecznego niezbędne jest przedstawienia zarówno zaświadczenia o dochodach, jak i wpływów na konto, więc bank zostanie poinformowany o sytuacji kredytobiorców.

W jaki sposób obliczana jest zdolność kredytowa w czasie urlopu macierzyńskiego?

Sam urlop macierzyński nie jest jeszcze przeszkodą w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Największe wyzwanie stanowi urlop wychowawczy, który przysługuje po macierzyńskim. Obliczanie zdolności kredytowej obejmuje cały okres kredytowy, a jak wiemy, w czasie urlopu wychowawczego nie jest osiągany dochód.

Akceptowalnym dochodem jest dochód z umowy o pracę na czas nieokreślony, nawet jeśli jeden z kredytobiorców przebywa w czasie spłaty kredytu na urlopie macierzyńskim. Niektóre banki wymagają złożenia oświadczenia, że po zakończeniu urlopu macierzyńskie kredytobiorca powróci do pracy.

Jakie dokumenty są wymagane przy kredycie hipotecznym na urlopie macierzyńskim?

Zazwyczaj formalności przy kredycie na macierzyńskim nie odbiegają od standardowej procedury kredytowej. W celu skompletowania wniosku kredytowego należy zgromadzić takie dokumenty jak:

  • zaświadczenie o wysokości otrzymywanych dochodów

  • ksero dowodów osobistych

  • zaświadczenie z ZUS o opłaconych składkach zdrowotnych

  • wyciąg z księgi wieczystej kupowanej nieruchomości

  • umowę przedwstępna kupna mieszkania

  • wpływy na konto z co najmniej 3 ostatnich miesięcy

  • poprawnie wypełniony wniosek kredytowy.

Podsumowując, w czasie urlopu macierzyńskiego istnieje możliwość skorzystania z kredytu hipotecznego. Głównym warunkiem jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej.

Jeśli jesteś zainteresowany/a kredytem hipotecznym zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *