W ogłoszeniach biur nieruchomości i osób prywatnym czytamy; wyjątkowa lokalizacja, enklawa w lesie, dobra inwestycja, super cena. Na co zwrócić szczególną uwagę szukając działki pod wymarzony dom? W jakim okresie szukanie działki będzie najowocniejsze? Gdzie się udać gdy chcemy sprawdzić przeznaczenie działki?
Ceny działek w dużej mierze uzależnione są od kilku parametrów, takich jak: lokalizacja, uzbrojenie działki, do jakich celów będzie przeznaczona, tzn. czy będzie to grunt rolny pod uprawę, działka budowlana, rekreacyjna. Czasami są to cechy indywidualne, jak na przykład wyjątkowy widok (takie działki można jeszcze znaleźć np. w lokalizacji Szczecin Bukowo, Mierzyn) czy bliskość lasu. Wszystkie te parametry wpływają na cenę działki budowlanej, którą chcemy zakupić.
Czy ceny działek znacznie się różnią w zależności od ich lokalizacji?
W przypadku działek budowlanych ich cena zależy od terenu aglomeracji, w których się znajduje. Faktem jest, że takie aglomeracje jak Warszawa, Wrocław, Katowice, Poznań czy Kraków są znacznie droższe niż w Szczecinie. Jednak ciągle gonimy ceny z większych miast.
Czy w stolicy jest najdrożej? Niestety tak, Warszawa jest największą aglomeracja w Polsce, co niesie za sobą pewne zależności finansowe. Ceny za metr kwadratowy potrafią wahać się od 200-2000zł. Dla porównania w Szczecinie działki kosztują od 100-400zł.
Najtańsze grunty znajdziemy w powiatach ościennych dużych aglomeracji. W Szczecinie najbardziej obecnie pożądane to Siadło Dolne, Mierzyn, Bezrzecze, Dobra, cały pas pomiędzy naszym miastem wojewódzkim a Stargardem oraz Police.
Co należy sprawdzić przed zakupem działki?
Przed zakupem działki należy sprawdzić co przewiduje, dla interesującego nas gruntu, plan zagospodarowania przestrzennego. Ważne informację na temat zakupu działki można sprawdzić w Wydziale Geodezji. Im więcej wiemy tym większa pewność, że nie kupimy kota w worku.
W Wydziale Geodezji powinniśmy się dowiedzieć, jakie jest przeznaczenie gruntu i sprawdzić w dokumentach, porozmawiać w urzędzie, jakie gmina ma plany wobec tego terenu. Plan zagospodarowania przestrzennego gminy wskazuje czy na terenie planowana jest zabudowa jednorodzinna, usługowa oraz co będzie wybudowanie w okolicy interesującego nas gruntu. Warto sprawdzić czy w przyszłości nie będzie to miejsce w którego okolicy przebiegać będzie droga szybkiego ruchu, wysypiska śmieci lub oczyszczalni ścieków.
Kluczowe informację oprócz przeznaczenia gruntów to jak duża część działki może być zabudowana. To zmora kupujących działki. Kupujemy emocjami. Widzimy nasz wymarzony dom, wybieramy projekt i … no właśnie i plan mówi nam wyraźnie że przy np. działce 1000m2, możemy zabudować 15% działki. Plany zagospodarowania przestrzennego miast i gmin są dostępne w internecie.
Warto także sprawdzić księgę wieczystą (na stronie rządowej https://ekw.ms.gov.pl), aby dowiedzieć się kto jest prawnym właścicielem działki oraz czy są na niej ustanowione jakiekolwiek służebności lub obciążenia.
Czy od marca ceny wzrosną?
Przyjęła się opinia, że działki należy szukać jesienią i zimą ponieważ na wiosnę ceny rosną( 2-7 proc. odnośnie aktualnych ofert na rynku). Dużo w tym prawdy, ale taka sytuacja była bardziej jednoznaczna w okresie stagnacji z zakupie działek. Obecnie ceny działek znacznie wzrosły w porównaniu z rokiem 2016-2017. Rośnie też ilość chętnych, którzy chcą się budować. Część działek w Szczecinie sprzedają deweloperzy, którzy ustalają pewny poziom cen i niechętnie negocjują czekając na zainteresowanego kupca.