Kupno działki budowlanej.

Jaki jest najlepszy okres na zakup działki budowlanej?

W ogłoszeniach biur nieruchomości i osób prywatnym czytamy; wyjątkowa lokalizacja, enklawa w lesie, dobra inwestycja, super cena. Na co zwrócić szczególną uwagę szukając działki pod wymarzony dom? W jakim okresie szukanie działki będzie najowocniejsze? Gdzie się udać, gdy chcemy sprawdzić przeznaczenie działki?

Ceny działek uzależnione są od kilku parametrów, takich jak: lokalizacja, uzbrojenie działki, do jakich celów będzie przeznaczona, tzn. czy będzie to grunt rolny pod uprawę, działka budowlana, rekreacyjna. Czasami są to cechy indywidualne, jak na przykład wyjątkowy widok (takie działki można jeszcze znaleźć np. w lokalizacji Szczecin Bukowo, Mierzyn) czy bliskość lasu. Wszystkie te parametry wpływają na cenę działki budowlanej, którą chcemy zakupić.

Czy ceny działek znacznie się różnią w zależności od ich lokalizacji?

W przypadku działek budowlanych ich cena zależy od terenu aglomeracji, w których się znajduje. Faktem jest, że takie aglomeracje jak Warszawa, Wrocław, Katowice, Poznań czy Kraków są droższe niż w Szczecinie.

Czy w stolicy jest najdrożej? Niestety tak, Warszawa jest największą aglomeracją w Polsce, co niesie za sobą pewne zależności finansowe. Ceny za metr kwadratowy potrafią wahać się od 200-2000zł. Dla porównania w Szczecinie działki kosztują od 100-400zł.

Najtańsze grunty znajdziemy w powiatach ościennych dużych aglomeracji. W Szczecinie najbardziej obecnie pożądane to Siadło Dolne, Mierzyn, Bezrzecze, Dobra. Interesujący jest cały pas pomiędzy naszym miastem wojewódzkim a Stargardem oraz Police.

Lokalizacja to jeden z najważniejszych czynników wpływających na wartość działki i komfort życia. Przyjrzyj się dostępowi do infrastruktury, usług, transportu publicznego oraz planom rozwoju danej okolicy. Jeśli lokalizacja ma duży potencjał, to dobry moment na zakup.

Co należy sprawdzić przed zakupem działki?

Przed zakupem działki należy sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego dla działki. Informacje na temat zakupu działki można sprawdzić w Wydziale Geodezji. Im więcej wiemy, tym większa pewność, że nie kupimy kota w worku.

W Wydziale Geodezji powinniśmy się dowiedzieć, jakie jest przeznaczenie gruntu. Plan zagospodarowania przestrzennego gminy wskazuje czy na terenie planowana jest zabudowa jednorodzinna, usługowa oraz co będzie wybudowanie w okolicy działki. Warto sprawdzić, czy w przyszłości nie będzie to miejsce, w którego sąsiedztwie przebiegać będzie droga szybkiego ruchu. Inne koszmary inwestorów to wysypiska śmieci, oczyszczalnia ścieków, cmentarz.

Ważne informacje, oprócz przeznaczenia gruntów, to jak duża część działki może być zabudowana. To zmora kupujących działki. Kupujemy emocjami. Widzimy nasz wymarzony dom, wybieramy projekt i … no właśnie i plan mówi nam wyraźnie, że przy np. działce 1000 m 2, możemy zabudować 15% działki. Plany zagospodarowania przestrzennego miast i gmin są dostępne w internecie.

Przyjrzyj się również trendom rozwojowym w danej okolicy. Jeśli w najbliższej przyszłości planowane są nowe drogi, infrastruktura czy inwestycje, to może to wpłynąć na wartość i atrakcyjność działki.

Gdzie jeszcze sprawdzić działkę budowlaną?

Warto także sprawdzić księgę wieczystą (na stronie rządowej https://ekw.ms.gov.pl). Po wpisaniu numeru KW dowiemy się, kto jest prawnym właścicielem działki oraz czy są na niej ustanowione jakiekolwiek służebności lub obciążenia.

Przed podjęciem wiążących decyzji dotyczących zakupu działki warto skonsultować się z ekspertami; takimi jak architekt, prawnik, agent nieruchomości czy geodeta. W sprawach związanych z najlepszym kredytem na zakup działki, gdzie taki kredyt na zakup działki można dostać zapraszam do kontaktu z ekspertem kredytowym.

Warto zadać sobie pytanie, co będzie lepsze, czy kredyt hipoteczny na działkę budowlaną, czy kredyt gotówkowy na działkę budowlaną?.

Więcej na temat pytań do eksperta kredowego o kredyt na działkę budowlaną tutaj

Kiedy kupować działkę budowlaną?

Przyjęła się opinia, że działki należy szukać jesienią i zimą, ponieważ na wiosnę ceny rosną ( 2-7 proc. odnośnie do aktualnych ofert na rynku). Dużo w tym prawdy, ale taka sytuacja była bardziej jednoznaczna w okresie stagnacji w zakupie działek. Rośnie też ilość chętnych, którzy chcą się budować. Część działek w Szczecinie sprzedają deweloperzy, którzy ustalają pewny poziom cen i niechętnie negocjują czekając na zainteresowanego kupca.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy jest najlepszy moment na zakup działki budowlanej. Każdy przypadek jest inny. Ważne jest, aby odpowiednio przygotować się do podjęcia decyzji, analizując swoje plany, rynek nieruchomości, finanse oraz lokalizację.

Jeśli jesteś zainteresowany/a kredytem na zakup działki budowlanej zapraszam do Kontaktu.

Kredyt budowlany

Najtańsze grunty znajdziemy w powiatach ościennych dużych aglomeracji. W Szczecinie najbardziej obecnie pożądane to Siadło Dolne, Mierzyn, Bezrzecze, Dobra, cały pas pomiędzy naszym miastem wojewódzkim a Stargardem oraz Police.

Co należy sprawdzić przed zakupem działki?

Przed zakupem działki należy sprawdzić co przewiduje, dla interesującego nas gruntu, plan zagospodarowania przestrzennego. Ważne informację na temat zakupu działki można sprawdzić w Wydziale Geodezji. Im więcej wiemy tym większa pewność, że nie kupimy kota w worku.

W Wydziale Geodezji powinniśmy się dowiedzieć, jakie jest przeznaczenie gruntu i sprawdzić w dokumentach, porozmawiać w urzędzie, jakie gmina ma plany wobec tego terenu. Plan zagospodarowania przestrzennego gminy wskazuje czy na terenie planowana jest zabudowa jednorodzinna, usługowa oraz co będzie wybudowanie w okolicy interesującego nas gruntu. Warto sprawdzić czy w przyszłości nie będzie to miejsce w którego okolicy przebiegać będzie droga szybkiego ruchu, wysypiska śmieci lub oczyszczalni ścieków.

Kluczowe informację oprócz przeznaczenia gruntów to jak duża część działki może być zabudowana. To zmora kupujących działki. Kupujemy emocjami. Widzimy nasz wymarzony dom, wybieramy projekt i … no właśnie i plan mówi nam wyraźnie że przy np. działce 1000m2, możemy zabudować 15% działki. Plany zagospodarowania przestrzennego miast i gmin są dostępne w internecie.

Warto także sprawdzić księgę wieczystą (na stronie rządowej https://ekw.ms.gov.pl), aby dowiedzieć się kto jest prawnym właścicielem działki oraz czy są na niej ustanowione jakiekolwiek służebności lub obciążenia.

Czy od marca ceny wzrosną?

Przyjęła się opinia, że działki należy szukać jesienią i zimą ponieważ na wiosnę ceny rosną( 2-7 proc. odnośnie aktualnych ofert na rynku). Dużo w tym prawdy, ale taka sytuacja była bardziej jednoznaczna w okresie stagnacji z zakupie działek. Obecnie ceny działek znacznie wzrosły w porównaniu z rokiem 2016-2017. Rośnie też ilość chętnych, którzy chcą się budować. Część działek w Szczecinie sprzedają deweloperzy, którzy ustalają pewny poziom cen i niechętnie negocjują czekając na zainteresowanego kupca.

Jeśli jesteś zainteresowany/a kredytem na zakup działki budowlanej zapraszam do Kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *