Mieszkanie nad morzem

Mieszkanie nad morzem jako inwestycja – jak wziąć kredyt na mieszkanie nad morzem?

Mieszkanie nad morzem to popularna forma inwestycji, zwłaszcza kiedy stopy procentowe nie zachęcają do lokowania oszczędności w bankach. Kupując nadmorską nieruchomość, należy się liczyć z tym, że zysk jest osiągany głównie w sezonie. Nieruchomość komercyjną należy rozliczyć, a próg rozliczenia uzależniony jest od ilości posiadanych mieszkań na wynajem. Mieszkanie nad morzem możemy nabyć w kredycie hipotecznym.

Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości komercyjnej

Nieruchomości komercyjne tym się różnią od tradycyjnych, że za ich wynajem pobieramy opłaty, a tym samym osiągamy zysk. Banki oferują korzystne warunki kredytowania nieruchomości komercyjnych.

Od stycznia 2017 roku obowiązuje rekomendacja KNF mówiąca, że przy zakupie nieruchomości w kredycie hipotecznym, należy posiadać 20 proc. wkład własny. W praktyce oznacza to, że bank sfinansuje nam zakup nieruchomości do 80 proc. jej wartości. Nabywając nieruchomość, należy pamiętać jeszcze o kosztach dodatkowych, które należy ponieść przed uruchomieniem kredytu.

Poza kredytem hipotecznym zakup mieszkania nad morzem możemy sfinansować kredytem firmowym. Bank wymaga od kredytobiorcy, aby jego firma miała w swoim zakresie działań wynajem i zarządzanie nieruchomościami, aby przedstawiła biznesplan.  Biznesplan na zakup apartamentu nad morzem powinien zawierać prognozę przyszłych zysków z wynajmu.

Dla banku kluczową kwestią będzie również zapis w Księdze Wieczystej kredytowanej nieruchomości, mówiący jakiego typu jest to nieruchomość – bank inaczej będzie analizował mieszkanie nad morzem, inaczej lokal niemieszkalny w aparthotelu, lokal mieszkalno-użytkowy, czy lokal użytkowy nad morzem.

W jaki sposób rozliczyć mieszkanie nad morzem?

Sposób rozliczania najmu nieruchomości uzależniony jest od ilości posiadanych nieruchomości. Do tej pory bez względu na ilość wynajmowanych mieszkań właściciel rozliczał się na podstawie ryczałtu, czyli 8,5 proc. podatku. Prawdopodobnie nowe zmiany mogą wymagać nowego sposobu rozliczania nieruchomości komercyjnych. Dla przykładu posiadając więcej niż trzy takie nieruchomości właściciel może być zobowiązany do założenia działalności gospodarczej.

Ryczałtowe rozliczenia wynajmowanych mieszkań dotyczy wyłącznie wynajmu prywatnego, natomiast mieszkania nad morzem zawsze postrzegane są jako wynajem komercyjny. Z zasady będziemy zobowiązani do wyboru innego sposobu rozliczenia.

Podsumowując, nieruchomości komercyjne to dobra inwestycja w przyszłość. Możemy ją nabyć na kilka sposobów, między innymi inwestując własne środki lub za pośrednictwem kredytu. Ważne jest również, aby wybrać odpowiedni sposób rozliczenia posiadanej nieruchomości.

Interesuje Cię zakup nieruchomości komercyjnej? Zapraszam do Kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *