kredyt hipoteczny dla singla

Kredyt hipoteczny dla singla

Własne mieszkanie to nie tylko marzenie rodziny, ale również singli. Bum mieszkaniowy pokazuje, że zainteresowanie własnymi czterema kątami nadal wzrasta. Przeanalizujmy przykład kredytu hipotecznego dla singla.

Przykład

Przyjrzyjmy się sytuacji, w której nasz kredytobiorca planuje zakup dwupokojowego mieszkania z rynku pierwotnego o wartości 279 694 złotych. Zobowiązany jest on do niesienia wkładu własnego w wysokości 20 proc. wartości zakupowanej nieruchomości, czyli 55 938 złotych. Kredyt hipoteczny będzie rozłożony na 240 miesięcy.

Przykładowe wyliczenia dla kwoty 223 756 zł

Oferta nr 1

Oferta nr 2

Oferta nr 3

Oferta nr 4

Koszty początkowe kredytu hipotecznego

4 643,00 zł

4 873,00 zł

4 201,00 zł

420,00 zł

Rata kredytu

1 290,00 zł

1 303,00 zł

1 319,00 zł

1 337,00 zł

Ubezpieczenie pomostowe

117 zł

(naliczane do 3 m-cy)

35 zł

(naliczane do 3 m-cy)

35 zł

(naliczane do 3 m-cy)

35 zł

(naliczane do 3 m-cy)

Ubezpieczenie nieruchomości

224 zł

(opłacane raz do roku)

Wliczone w ratę kredytu

Wliczone w ratę kredytu

Wliczone w ratę kredytu

Koszt całkowity kredytu hipotecznego

95 695,00 zł

96 607,00 zł

99 775,00 zł

100 314,00 zł

Co wchodzi w skład kosztów początkowych?

Koszty początkowe kredytu hipotecznego uzależnione są od wewnętrznych regulaminów banków i w niektórych sytuacjach mogą się od siebie różnić. Zazwyczaj do kosztów początkowych zaliczamy prowizję dla banku za udzielenie kredytowania, ubezpieczenie, wycena nieruchomości.

Przy zakupie mieszkania w kredycie kredytobiorca zobowiązany jest do ubezpieczenia mieszkania. Wybór ubezpieczyciela zależy od polityki banku. Najczęściej banki wskazują ubezpieczyciela. Bank wymaga, aby polisa zawierała już cesję na jego rzecz.

Co do wyceny to jest ona konieczna w celu oszacowania wartości nabywanej nieruchomości. Bank udzieli kredytu do kwoty nie wyższej niż podana przez rzeczoznawcę.

Na czym polega ubezpieczenie pomostowe?

Kredyt hipoteczny to finansowanie wymagające ustanowienia zabezpieczenia. Do czasu wpisu wierzyciela tj. banku i nowego właściciela do księgi wieczystej nieruchomości, kredytobiorca opłaca tzw. ubezpieczenia pomostowego.

Od czego zależy jak długo będziemy opłacać ubezpieczenie pomostowe? Głównie zależy to od tego jak długo będzie trwała procedura administracyjna w sądzie. Zazwyczaj wpis jest dokonywany w okresie od 2 tygodni do 1 miesiąca. Zdąża się, że cała procedura przedłuża się do 3 miesięcy.

Kredyt dla singla a brak zdolności kredytowej

Bez zdolności kredytowej bank nie udzieli nam kredytu. Kredyt hipoteczny dla singla zakłada również możliwość skorzystania z dopłat BGK. Ostatnia szansa na skorzystanie z dopłaty do wkładu własnego będzie od stycznia 2018 roku, kiedy to zostanie uwolniona ostatnia pula środków z programu Mieszkanie dla Młodych. Już teraz można składać wnioski o wstępne wyliczenie zdolności kredytowej i jednocześnie szukać nieruchomości.

W przypadku singli dopłata do własnego mieszkania w ramach MdM wynosi 10 proc. nabywanej nieruchomości.

Zdolność kredytową można jednocześnie podnieść, dołączając do kredytu współkredytobiorcę, np. rodzica, siostrę czy brata. W związku z tym należy dostarczyć zaświadczenie o dochodach kredytobiorcy, dzięki czemu bank będzie miał możliwość na nowo przeliczyć zdolność do kredytu hipotecznego.

Jeśli jesteś zainteresowana/y kredytem hipotecznym lub dopłatą Mieszkanie dla Młodych zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *